کافی نت صفر یک

مرثیه‌ای برای یک آزمون/ داغ استخدام بر دل‌های پذیرفته شدگان

unknowpicture

آزمون کادر اداری قوه قضائیه در قالب ۶۴۰۰ سهمیه استخدامی در تاریخ ۹۶/۰۹/۱۰ برگزار شد و تعداد ۷۲۲۸ نفر به عنوان نفرات قبول شده جهت مصاحبه به دادگستری استان‌ها معرفی شدند. اما یک سال پس از برگزاری آزمون، رئیس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضائیه اعلام کرد: نتایج مورد پذیرش طی تماس تلفنی به پذیرفته‌شدگان اعلام می‌شود و نیازی به پیگیری از سوی متقاضیان نیست.

رئیس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضائیه درخصوص فرایند مصاحبه مجدد مردودین هم اعلام کرده بود: مصاحبه تجدید نظر استان‌ها انجام گرفته است و مصاحبه تجدید نظر استان تهران نیز با اعضای جدید مصاحبه انجام شده است. پذیرفته شدگان پس از اعلام نظر هسته‌های گزینش بر اساس رشته‌های شغلی جهت آموزش بدو خدمت به آموزش استان‌ها معرفی می‌شوند. برای اولین‌بار است که قصد داریم، پذیرفته‌شدگان آزمون کادر اداری قوه قضائیه قبل از شروع به کار، آموزش‌های لازم اعم از شغلی یا توجیهی بدو خدمت، آموزش سمپ و آموزش مهارت‌های رفتاری را بینند. پس از انجام گزینش، استعلامات و نیز آموزش؛ اطلاعات اولیه پذیرفته شدگان در سامانه راهکار ثبت و پرونده الکترونیکی جهت بررسی و صدور ابلاغ انشائی به این امور ارسال خواهد شد و شروع به کار پذیرفته‌شدگان با صدور مجوز از سوی معاونت راهبردی قوه قضائیه انجام می‌شود.

اگر چه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نامه‌ای را هم اخیراً به رئیس قوه قضائیه ارسال کردند اما تا کنون این نامه نگاری هم بی نتیجه مانده است.

در حالی بودجه به عنوان گره این استخدام مطرح شده است که برخی از پذیرفته شدگان که پیشتر شاغل بودندبه دنبال اعلام قوه قضائیه، کار قبلی خود را تحویل داده و در انتظار استخدام در دستکاه قضائی بودند که همین مسئله هم زندگی این افراد را تحت الشعاع قرار داده است.

یکی از پذیرفته شدگان در این رابطه می‌گوید: تا کنون شش نفر از جمع پذیرفته شدگان به دلیل حواشی و مسائل مطرح شده و بلاتکلیفی‌ها و به تبع آن مشکلات اقتصادی و خانوادگی پیش آمده، سکته کرده و از دنیا رفتند.

اغلب این افراد که در سن جوانی هم هستند پس از اعلام نتایج و اطمینان از پذیرفته شدن برای تشکیل خانواده اقدام کردند اما به دلیل بلاتکلیفی ناشی از استخدام، موضوع ازدواج آنها هم تحت الشعاع قرار گرفته است.

اگر چه در این دو سال اظهار نظرهای مختلفی در رابطه با پیگیری استخدام‌ها می‌گذرد اما روز گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که در پی اعلام جرم علیه مسببان این تعلل و تأخیر هستند.

3149737

در همین رابطه نماینده شاهین‌شهر در مجلس از درخواست ۷۵ نفر از نمایندگان برای رسیدگی به عدم جذب پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی قوه قضائیه در قالب ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس خبر داد. در متن این نامه که خطاب به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نگاشته شده، آمده: «سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی و وزیر دادگستری از اجرای فراز دوم بند د ماده ۱۱۳ قانون برنامه ششم برای اجرایی شدن تکلیف معین در بند (ث) و ردیف ۲ جدول ۱۷ و صدر ماده صدرالاشاره استنکاف، و همچنین مواد ۱۱۸ و ۱۱۹ قانون مذکور را ناقص اجرا کرده‌اند. لذا مقتضی است در اجرای ماده ۲۳۴ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس در فرآیند رسیدگی قرار گیرد. شایان ذکر است تعدادی از بهترین جوانان میهن اسلامی در سال ۹۶ و ۹۷ پس از شرکت در آزمون و گذراندن فرآیندهای گزینش به عنوان کادر اداری و پشتیبان بلاتکلیف به سر می‌برند که با توجه به تکلیف قانونی دستگاه‌های ذی‌ربط بایستی موانع به‌کارگیری‌شان رفع شود.»

البته آزمون استخدامی تنها آزمون بلاتکلیف قوه قضائیه نیست و آزمون سردفتری هم که قرار بود سال گذشته تعیین و تکلیف شود همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

 

منبع : مهر

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.

*
*