کافی نت صفر یک

دولت آبادی: سهام عدالت در ایستگاه آخر

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی به تشریح آخرین اخبار درخصوص سهام عدالت پرداخت و آزادسازی «عدالت» را ایستگاه پایانی آن عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی به نقل از روزنامه دنیای اقتصادی، اسماعیل مختاری‌دولت‌آبادی، مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به آزادسازی سهام عدالت و تصمیمات اتخاذ شده در این باره خاطرنشان کرد: طرح توزیع سهام عدالت به‌عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین طرح‌های دولت از دیرباز مورد توجه جدی قرار گرفته است.

دولت‌آبادی افزود: با توجه به پایان مدت ۱۰ ساله مهلت قانونی اجرای این طرح، ساماندهی آن و دستیابی ملموس به اهداف اولیه طرح بیش از هرزمان دیگری مورد توجه است و با اولویت در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته و در این مدت نشست‌ها و جلسات تخصصی متعددی برای ساماندهی امر و آزادسازی سهام عدالت برگزار شده است.

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی درباره ضوابط قانونی اجرای این طرح افزود: متعاقب همین امر، لایحه ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد (۳۴) تا (۳۸) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی به تصویب هیات وزیران رسیده و برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

وی ادامه داد: تاکنون جلسات متعددی در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان خانه ملت، صاحب‌نظران و نمایندگان سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شده و با توجه به اهمیت موضوع و ارزش پرتفوی سهام عدالت، لایحه دولت چند بار مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

دولت‌آبادی ارزش روز سبد سهام عدالت را بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: آزادسازی این حجم از سرمایه که دارندگان آنها عمدتا از اقشار کم‌درآمد جامعه بوده و در صورت آزاد‌سازی احتمالا اکثرا فروشنده باشند نیاز به بررسی بیشتر و کار کارشناسی دارد تا خدای نکرده بازار سرمایه و بورس را تهدید نکند و فرصتی برای تقویت این بازار باشد.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه هدف نهایی طرح توزیع سهام عدالت، آزاد‌سازی آن است یادآور شد: در این طرح اصلاح احکام قانونی و فراهم کردن بستر آزادسازی سهام عدالت مد نظر است.

وی تاکید کرد: اکنون ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و انتقال سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر به این صندوق‌ها و سپس واگذاری سهام صندوق‌ها به مردم، بر اساس پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار در دستور کار دولت قرارگرفته و تحت عنوان لایحه ساماندهی سهام عدالت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی نقش سازمان بورس در آزادسازی سهام عدالت را پررنگ خواند و یادآور شد: سازمان بورس و اوراق بهادار بیشترین نقش را در این فرآیند برعهده دارد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهام عدالت تنها در بازار سرمایه قابلیت خرید و فروش دارد.

وی خاطرنشان کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به استناد بند (ه) ماده (۱) قانون ابزارها و نهادهای مالی موجود به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری که واحدهای سرمایه‌گذاری آنها در بورس یا بازارهای خارج از بورس قابل معامله هستند، تشکیل می‌شود.

دولت‌آبادی گفت: برای رسیدن به هدف اصلی طرح یعنی برخورداری اقشار کم‌درآمد از منافع حاصل از آن، تشکیل صندوق‌ها در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته است ولی زمان قطعی آزاد‌سازی سهام عدالت مشخص نیست و به تصمیم مراجع قانونی بستگی دارد.

دولت‌آبادی با اشاره به اینکه احتمال عرضه سهام عدالت در بدو آزادسازی وجود دارد، گفت: مقدمات و ترتیبات لازم برای کنترل عرضه واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط دارندگان سهام عدالت صورت گرفته و در پی ایجاد فرهنگ سهامداری در بین مشمولان سهام عدالت هستیم تا از حجم فروش‌های هیجانی کم شود. از سویی در اساسنامه و دستور‌العمل‌های صندوق‌های یادشده حضور بازارگردان در نظر گرفته شده که می‌توانند در تامین نقدینگی این تقاضاها کمک کنند.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.

*
*

کافی نت صفر یک ما می خواهیم اعلان ها را برای آخرین اخبار و به روز رسانی ها به شما نشان دهیم.
ردکردن
اعلان ها را مجاز کنید