کافی نت صفر یک

جوابیه سازمان خصوصی سازی به مطلب پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز

سازمان خصوصی سازی در خصوص مطلب پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز با عنوان “سر رسید بدهی هزار میلیارد تومانی دولت به مردم در سهام عدالت/ چرا دولت بجای پرداخت بدهی خود، دنبال کسب درآمد از قشر ضعیف است؟” جوابیه‌ای را صادر کرد.

سازمان خصوصی سازی در خصوص مطلب پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز با عنوان “سر رسید بدهی هزار میلیارد تومانی دولت به مردم در سهام عدالت/ چرا دولت بجای پرداخت بدهی خود، دنبال کسب درآمد از قشر ضعیف است؟” جوابیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ در جوابیه سازمان خصوصی سازی آمده است:
پیرو مطلب منتشر شده مورخ ۲۲ مهرماه ۱۳۹۶ آن پایگاه اطلاع‌رسانی با عنوان “سر رسید بدهی هزار میلیارد تومانی دولت به مردم در سهام عدالت/ چرا دولت بجای پرداخت بدهی خود، دنبال کسب درآمد از قشر ضعیف است؟” موارد زیر جهت اطلاع و اقدام لازم بر اساس قانون مطبوعات به حضور ارائه می‌شود:
بی گمان لازمه اظهار نظر در خصوص طرح توزیع سهام عدالت اشراف و آگاهی از اهداف و جزئیات این طرح کلان ملی است.
افزایش ثروت و ایجاد درآمد دائمی برای خانوارهای نیازمند یکی از مهترین اهداف طرح توزیع سهام عدالت می باشد که با تقاضای نگارنده مبنی بر اینکه «دولت موظف است که سهام را آزاد نماید تا مردم بتوانند سهام بلوکه خود را بفروشند» کاملاً منافات داشته و متناقض با هدف گسترش فرهنگ سهامداری می باشد.
چنانکه در متن گزارش نیز به بند های الف و ب ماده ۳۴ قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی اشاره و در آن تصریح شده است، سهام عدالت با دوره تقسیط ۱۰ ساله به ۶ دهک پایین درآمدی جامعه تخصیص یافته و مقرر شده است که ارزش سهام مذکور از محل سود شرکتهای سرمایه پذیر مستهلک گردد. دولت نیز مجاز است در راستای اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبالغ وصولی از محل واگذاری شرکتها به بخش خصوصی را در محل مصارف پیش بینی شده هزینه نماید به همین لحاظ جای بسی تعجب است که نگارنده گزارش مدعی شده اند که دولت بایستی ضمن آزاد سازی سهام عدالت، کل مبالغی که در طول مدت تقسیط وصول نموده است را پس انداز نماید.
پس کاملاً بدیهی است آنچه در پایان دوره ۱۰ ساله تقسیط به عنوان امانت مردم محسوب می شود، سهام واگذار شده سهام عدالت است که بایستی در فرآیند آزادسازی قرار بگیرد و مبلغ سی هزار میلیارد تومان مورد ادعا، که مبلغ دقیق آن ۲۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است، می باید بابت ارزش سهام تخصیصی به سهام عدالت به خزانه کل کشور واریز و به مصارف مربوطه برسد.
نکته دوم اینکه بر اساس قانون تجارت، شرکتهای سرمایه پذیر سهام عدالت از تاریخ برگزاری مجمع عادی سالیانه خود و تعیین سود قابل تقسیم به مدت ۸ ماه مهلت دارند که نسبت به پرداخت سود تخصیص یافته اقدام نمایند. بنابراین با توجه به اینکه مجامع اکثر شرکتهای مذکور در پایان تیر ماه سالجاری برگزار شده است قانوناً تا پایان اسفند ۱۳۹۶ برای وصول سود سهام مهلت وجود داشته و بنابراین هیچگونه تأخیری در پرداخت سود سهام مشمولین صورت نگرفته است.
در خاتمه لازم به یادآوری است که به استناد تبصره ۳ ماده ۶ آیین نامه اجرایی مصوب ۱۳۸۸ توزیع سهام عدالت در صورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، خریداران می توانند حداکثر ظرف مدت شش ماه راساً نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام نمایند که بر همین اساس مهلت ۶ ماهه پرداخت مانده اقساط پرداخت نشده با یکماه تمدید (تا پایان مهر ماه سالجاری) برای کلیه مشمولین لحاظ شده و تصریح می گردد که در این بازه زمانی تعیین شده نیز هیچگونه اجباری در پرداخت مبلغ مانده اقساط پرداخت نشده وجود نداشته است لذا ادعای اینکه دولت به دنبال آن است که با کسب ۱۵۵ هزار میلیارد تومان از مردم کسری بودجه و بدهی های خود را پرداخت نماید چیزی جز تشویش اذهان عمومی نیست.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.

*
*

کافی نت صفر یک ما می خواهیم اعلان ها را برای آخرین اخبار و به روز رسانی ها به شما نشان دهیم.
ردکردن
اعلان ها را مجاز کنید