کافی نت صفر یک

آموزش و پرورش با کمبود ۱۰۰ هزار مربی امور تربیتی روبروست

unknowpicture

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: در حال حاضر نظام آموزشی کشور با کمبود ۱۰۰ هزار نیرو در حوزه امور تربیتی روبروست.

مسعود شکوهی روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در حاشیه گردهمایی ۲ روزه معاونان،مربیان تربیتی و مشاوران مدارس استان یزد افزود: هم‌اکنون ۳۷ هزار معاون و مربی پرورشی به‌عنوان نیروی رسمی و ۱۰ هزار نفر هم به‌صورت پاره‌وقت در حوزه امور تربیتی فعالیت دارند.
وی نیاز به فعالیت مربیان پرورشی را در دوره‌های مختلف تحصیلی متفاوت دانست و اظهار داشت: بر اساس استانداردهای آموزشی به ازای ۱۵۰ دانش‌آموز یک معاون پرورشی تمام‌وقت باید در مدرسه حضورداشته باشد.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: همچنین در واحدهای آموزشی که تعداد دانش‌آموزان کمتر از این تعداد باشد، به ‌ازای هر چهار دانش‌آموز یک ساعت مربی پرورشی در نظر گرفته‌شده است.
وی خاطرنشان کرد: به خاطر کمبود نیرو وزارت آموزش و پرورش نتوانسته است مربی پرورشی در مدارس زیر استاندارد تامین کنیم.
** کمبود ۳۰ هزار مشاور
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در ادامه از فعالیت ۱۸ هزار مشاور در مدارس کشور خبر داد و گفت: هم‌اینک با کمبود ۳۰ هزار مشاور روبرو هستیم.
شکوهی یادآور شد: به ازای هر ۱۵ دانش‌آموز متوسطه یک ساعت مشاوره در نظر گرفته شد و بر اساس سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش به ازای هر ۱۲ دانش‌آموز یک ساعت باید مشاوره برنامه‌ریزی کند بدین ترتیب با کمبود مشاور مواجه هستیم.
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مقوله مشاوره ازجمله موضوع‌های مهمی است که به‌طور ویژه در نظام آموزشی موردتوجه قرارگرفته است.
وی با اظهار اینکه آزمون توانمندی‌های رغبت دانش‌آموزان برای هدایت تحصیلی آن‌ها تا ۱۵ اسفندماه ادامه دارد، از دانش‌آموزان خواست به‌موقع در این آزمون شرکت کنند تا خللی در فرایند هدایت تحصیلی آن‌ها به وجود نیاید.
شکوهی در گردهمایی یادشده و مشاوران مدارس یزد تاکید کرد که ساعت‌ها در وصف مقوله تربیت صحبت کنیم اما در عمل اتفاقی در نظام آموزشی کشور رخ ندهد، به اهداف اصلی خود در این ارتباط نخواهیم رسید.
این مسئول یادآور شد: باید فعالیت‌ها از مرحله حرف و نظر به مرحله عمل درآید تا در امور موردنظر به موفقیت دست یابیم.
وی اظهار داشت: نظام آموزش و پرورش و به‌تبع آن حوزه امور تربیتی که مولود انقلاب است و چهار دهه را با فراز و نشیب‌های فراوانی پشت سر گذاشته است ، اکنون باید آسیب‌های این حوزه بازنگری شود و اگر ضعفی هم وجود دارد، آن را رفع و تقویت کنیم.
وی با اشاره به فرموده امام راحل « اگر انسان تربیت کردید همه مشکلات حل می شود» ، تصریح کرد: اما تربیت از هر کاری سخت‌تر است و به اعتقاد خیلی از صاحب‌نظران و دانشمندان ، تربیت از حکومت‌داری هم سخت‌تر است.
تعداد معاونان و مربیان پرورشی استان یزد ۹۵۹ نفر اعلام‌شده است.
هم‌اکنون در استان یزد ۲۵۰ هزار دانش‌آموز در یک هزار و ۹۲۰ واحد آموزشی مشغول به تحصیل هستند.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

منبع : خبرگزاری ایرنا

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.

*
*